Opisz wojnę peloponeską
A.Przymierze kilkuset poleis przeciwko Persom, w którym dominację zdobyły Ateny.. Powrót Alkibiadesa do Aten w 407 roku p.n.e. (domena publiczna).. Zobacz więcej postów strony Prawica.net na FacebookuThis page was last edited on 3 September 2018, at 15:53.. Mieszkańcy uciekają do Aten co powoduje nadmiar ludności w Atenach i rozprzestrzenianie się chorób i zaraz.Druga wojna peloponeska zwana też wielką wojną peloponeską (431-404 p.n.e.) między Atenami i wspierającym je Ateńskim Związkiem Morskim, a Spartą i Związkiem Peloponeskim.. Tak naprawdę była to klęska nie Aten, ale całej Grecji, która ostatecznie zaprzepaściła szanse jakiegokolwiek politycznego zjednoczenia czy zapobieżenia wewnętrznym konfliktom i już .Geneza, przebieg i konsekwencje wojny peloponeskiej (431-404 p.n.e.) W latach 431-404 p.n.e. - doszło do najbardziej brzemiennej w skutki greckiej wojny domowej, zwanej peloponeską.. Zabrał się do dzieła zaraz z początkiem wojny, spodziewając się, że będzie ona wielka i ze wszystkich dotychczasowych wojen najbardziej godna pamięci.Wojna peloponeska miała silny wpływ na sytuację polityczną i równowagę sił w starożytnej Grecji.. "Wojnę peloponeską" Tukidydesa przez ostatnie pół wieku odczytywano najczęściej w kontekście zimnej wojny, jaką opowieść o tym, jak Atena i Sparta, dwa równorzędne mocarstwa, wdały się w wyniszczający konflikt, który doprowadził w końcu na dalszą metęEpizod z końcówki wojny peloponeskiej..

Wpisz nazwy wydarzeń związanych z wojną peloponeską oraz ich odpowiednie daty.

Co jest tego konsekwencją wojna peloponeska odbiła się niekorzystnie na ludności chłopskiej, na której ciążyła służba wojskowa.. Mieszkańcy uciekają do Aten co powoduje nadmiar ludności w Atenach i rozprzestrzenianie się chorób i zaraz.. Pustoszenie Attyki przez wojska spartańskie.. Dzięki jego dokładnemu opisowi wiemy, jak piorunujący przebieg miała ta choroba, a także jak poważne skutki powodowała.. Po opanowaniu zarazy, dochodzi do właściwej wojny.. - Przyczyny wojny peloponeskiej (431-404 r.p.n.e.. Wojna z lat 431-404 r. różniła się znacznie od wszystkich wojen, jakie Grecy dotychczas toczyli między sobą.1.. Log In,,Wojna peloponeska" to jeden z najcenniejszych zabytków antycznej literatury, być może nawet najcenniejszy.. Tak o niej pisał świadek wydarzeń, grecki historyk Tukidydes.. Przebieg wojny peloponeskiej: Wojna pomiędzy Atenami i Spartą.. Powodem wojny była rywalizacja dwóch największych potęg greckich o hegemonię nad całą Grecją.. Trwała ponad dwadzieścia lat, a licząc łączny czas poprzednich walk ze Spartą, niemal pół wieku.. No więc w końcu udało mi się dokończyć.. Bitwa, w której wojska tebańskie pokonały Spartan.Dzieje konfliktu (do 411) opisał Tukidydes syn Olorosa, Ateńczyk, autor "Wojny peloponeskiej", dzieła, które jest szczytem osiągnięć historiografii starożytnej, należał do arystokratycznej i bardzo bogatej rodziny spokrewnionej z rodami, z których wyszli m.in. dwaj sławni mężowie stanu Militiades i Kimon.Zasięg i zakres wojny peloponeskiej w V w. p.n.e. doprowadził do tego, że opisywana była nieraz jako „wojna światowa" w miniaturze..

2 KSIĘGA PIERWSZA Tukidydes z Aten opisał wojnę, którą prowadzili między sobą Peloponezyjczycy i Ateńczycy.

Równowaga władzy w Grecji uległa zmianie, gdy Ateny zostały wchłonięte przez imperium Spartan.. Już pierwszy okres był niepomyślny dla Aten.wojna peloponeska, wojna o dominację w świecie greckim toczona 431-404 p.n.e. między Atenami i zdominowanym przez nie Związkiem Ateńskim I a Spartą i Związkiem Peloponeskim , z okazjonalnym udziałem także państw trzecich (Macedonia, Persja, miasta sycylijskie).Wojna peloponeska była wojną bez precedensu.. Rozwiązania zadań.. .WOJNA PELOPONESKA (431-404 r. p.n.e) 1.Przyczyny wojny peloponeskiej: wzrost potęgi Aten.. Był marzec 431 r. p.n.e.. Szacuje się, że działania wojenne pochłonęły ponad 10% całej ludności Hellady.Ostatecznym krokiem ku wojnie było osadzenie ateńskiego garnizonu w Plate- jach, uprzednio zdobytych przez tebańskich hoplitów.. Wybaczcie opóźnienie ale praca, dzieci.. sami rozumiecie.. Przebieg wojny peloponeskiej: Wojna pomiędzy Atenami i Spartą.. Charakter i etapy wojny peloponeskiej.. Mam nadzieje, że moja solucja Wam się spodoba oraz przede wszystkim będzie pomocna.. Wprawdzie po wojnie chłop szybko odbudował zagrodę, jednak był wypierany przez konkurencję zboża zamorskiego sprowadzanego w czasie wojny z konieczności, a potem ze względu na niską cenę.Wojna peloponeska zwana też wielką wojną peloponeską (431-404 p.n.e.) między Atenami i wspierającym je Ateńskim Związkiem Morskim a Spartą i Związkiem Peloponeskim..

W początkowej fazie wojny Tebańczycy (sprzymierzeńcy Sparty) usiłowali opanować Plateje, natomiast Spartanie rozpoczęli akcję wyniszczania Attyki, chcąc w ten sposób zmusić Ateny do szybkiego zawarcia pokoju.🎓 Opisz krótko wojnę peloponeską.

Autor nie tylko był świadkiem, ale i uczestnikiem opisywanych wydarzeń (za nieudolne dowodzenie wypędzono go z Aten - przy okazji, wcale nie świadczy to źle o jego talentach, w Atenach walka stronnictw tak działała; sam historyk nie poskarżył się jednak ani słowem na.Wojna peloponeska oznaczała koniec Złotej Ery Grecji, zmianę stylów wojennych i upadek Aten, niegdyś najsilniejszego miasta-państwa w Grecji.. ): rywalizacja pomiędzy Atenami a S - Pytania i odpowiedzi - Historia.. W tym czasie wojska peloponeskie niszczyły Peloponez.wojna ta toczyła się w latach 431-404 p.n.e. Był to pojedynek pomiędzy Atenami i Spartą o hegemonię w całej Helladzie.. Geneza wojny.. Jego osobliwość polegała na tym, że formalnie przekraczała ona dwie największe polityki, ale w rzeczywistości wiele innych miast-państw Hellady zostało wciągniętych w ten przewlekły konflikt.Wojna peloponesk była a największ ią najdłuższ zą wojen jaki, e to-czyli starożytn Grecyi W. trwającym prze ponaz ćwierd wiekć konu - flikcie ateńsko-spartańskim wzięła udzia większośł ć państewek greckich.. B. Podpisanie traktatu pokojowego, który miał przywrócić w państwie porządek sprzed wojny peloponeskiej.. .wojny peloponeskie Tę stronę ostatnio edytowano 9 lut 2014, 13:03.. Wojna peloponeska (431-404 p.n.e.) Ateny, obraz autorstwa Lea von Klenze W 431 r. p.n.e. między Atenami i Ateńskim Związkiem Morskim, a .Książka Wojna peloponeska Historia militarna / John Lazenby, Napoleon V, 42,88 zł, okładka twarda, Sto tysięcy przecenionych książek, sprawdź teraz!zasubskrybuj kanał, udostępnij i poleć film, oceń, skomentuj Facebook - instagram: @pa..

Możliwe więc, że zaraza wpłynęła na zmagania miedzy dwiema konkurującymi ze sobą potęgami , zarówno jeśli chodzi o ich trwanie, jak i zmienność szczęścia na wojnie, równając się w tym względzie z jakimkolwiek dowództwem ...Czytał „Wojnę peloponeską" Tukidydesa.

Już pierwszy okres był niepomyślny dla Aten.1.Przyczyny wojny peloponeskiej: wzrost potęgi Aten.. Premium .Wojna peloponeska.. Do wybuchu wojny doprowadziły spory o dominację polityczną i gospodarczą między dwoma najsilniejszymi państwami greckimi:Opisz wojnę Peloponeską 1 Zobacz odpowiedź 1 odpowiedź ola92tzn Wojna wybuchła w 431 roku p.n.e. Pierwsze lata to bardziej wojna z panującą w Grecji zarazą, w skutek której zginęła 1/4 Greków, w tym także grecki prawodawca, Perykles.. Pytania i odpowiedzi..Komentarze

Brak komentarzy.