Opisz budowę układu słonecznego i jego miejsce w galaktyce
Pod wpływem tej siły obłok zaczął się poruszać a wewnątrz zaczęła się formować skupiona materia.Dowiedz się, jak zbudowany jest Układ Słoneczny i jakie jest jego miejsce w Galaktyce.. obłok Oorta - umowna granica Układu Słonecznego.. Według jednej z teorii równowaga tego obłoku została zachwiana poprzez wybuch pobliskiej supernowej.. Prawdopodobne powstanie Układu szacuje się na około 4,6 mld lat p.n.e. To podstawowa ludzka potrzeba; w dodatku umieszcza to nasze obawy w pewnej perspektywie - Stephen HawkingPrzypuszcza się, że Księżyc powstał w końcowej fazie tworzenia się Układu Słonecznego jako rezultat zderzenia protoplanety wielkości Marsa z rozwarstwioną już na jądro i płaszcz Ziemią.. Jowisz- Największa planeta Układu Słonecznego.. Rozwiązaniem krzyżówki jest hasło: „wahadłowiec Atlantis" Ćwiczenie z Prezi (praca domowa) Ćwiczenie 4.. Rok trwa 12 lat Masa Jowisza jest o 318 razy większa od masy Ziemi Ciśnienie wynosi 70 kpa Jowisz ma 67 księżyców o określonych .Astronomowie podają odległości w Układzie Słonecznym w jednostkach astronomicznych (w skrócie j.a. lub AU).. W czasie gwałtownego hamowania samochodu jego energia kinetyczna zostaje niemal w całości wykorzy-stana na wykonanie pracy związanej z pokonaniem siły.II Układ Słoneczny.. GWIAZDA - SŁOŃCE PLANETY KSIĘŻYCE (SATELITY NATURALNE) PLANETY KARŁOWATE PLANETOIDY KOMETY METEOROIDY _____ POWSTANIE Układu Słonecznego..

Prędkość układu słonecznego wynosi 240 kilometrów na sekundę.

Nie jest to zbyt szybkie ze względu na standardy kosmiczne.. Zderzenie nie było centralne i dlatego w jego wyniku Ziemia pozbawiona została tylko części płaszcza, zachowując większość żelaznego .5) Jowisz.. Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika.. Według astronomów w dalekiej przeszłości wszelaka materia była skompresowana w jednym miejscu.. 4,6 miliarda lat temu w naszej Galaktyce z jednego z obłoków materii międzygwiazdowej zaczęło tworzyć się .Odszukaj w Internecie informacje na jego temat i krótko opisz.. Granicę Układu Słonecznego stanowi tzw. heliopauza.. Etapy tworzenia się Układu Słonecznego Film pt. Narodziny gwiazdy z cyklu Słoneczne .Ciała planetarne w Układzie Słonecznym.. Jego masa dwukrotnie przewyższa masę wszystkich pozostałych planet naszego układu.Około 4,6 miliarda lat temu w miejscu Układu Słonecznego istniał obłok gazu i pyłu.. Naukowcy uważają, że mogłaby się z nich utworzyć kolejna planeta, jednak grawitacja Jowisza nie pozwoliła na to.. γαλα - mleko) jest dużym, grawitacyjnie związanym układem gwiazd, pyłu i gazu międzygwiezdnego oraz niewidocznej ciemnej materii.. oacute;w) gwiazd i ma średnicę około 100 000 lat świetlnych W centrum Układu Słonecznego znajduje się gwiazda średniej masy .Wędrówka Układu Słonecznego po Galaktyce..

Układ Słoneczny to układ planetarny w galaktyce Drogi Mlecznej.

1 AU - jednostka astronomiczna - jest to średnia odległość od Ziemi do Słońca.. Układ Słoneczny.Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką.Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd.Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.. Na niebie widziana jest jako jasna smuga opasująca niebo .Centrum naszego układu słonecznego - Słońce - znajduje się ok. 30 000 lat świetlnych od centrum galaktyki, w jednym z ramion spiralnych.. Ma 142 884 km średnicy.. naleŻĄ do nich planety z ksiĘŻycami, miĘdzyplanetarne obŁoki gazu i pyŁu oraz olbrzymia liczba planetoid, komet i meteoroidÓw.. Większość zapadającej się masy z tej części obłoku zebrała się pośrodku, tworząc Słońce, podczas gdy reszta spłaszczyła się, formując .Opisz w skrócie (najważniejsze informacje) budowę naszej galaktyki, podaj wiek układu słonecznego, opisz protogwiazdę, meteoroidy, meteoryty, metodę dodawania izotopowego,prędkosć kosmiczną i czarną dziurę.UKŁAD SŁONECZNY.. Największą liczbę księżyców posiada Staurn , druga największa palneta ( średnica 120 600 km).Droga Mleczna - galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in.. W końcu centrum galaktyki jest oddalone o 26 000 lat świetlnych!Dzisiaj większe meteoryty spadają dosyć rzadko (w dodatku na miejsca niezaludnione lub do oceanów), jednak w przeszłości powodowały śmierć wielu gatunków organizmów żyjących na Ziemi, m.in. dinozaurów..

W rozdziale 1.1.Jak ewaluowały nasze poglądy na budowę Kosmosu i Ziemi?

Przerwę między Marsem a Jowiszem zapełnia pas planetoid.. Innymi ciałami znajdującymi się w naszym Układzie .Słońce i planety Układu Słonecznego obiegają centrum Galaktyki.. Zobacz na kanale „AstroLife" , jak wyglądają planety Układu Słonecznego przez teleskop.. Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego - nie posiada stałej powierzchni.Jest planetą gazową o gęstości 1,326 g/cm³ i średnicy 143 tys.km.. Aktualna wiedza dotycząca budowy Galaktyki opiera się m. in.. Powstanie Układu Słonecznego.. stwierdziliśmy, że 1 AU to ok. 8,3 minuty świetlnej.Dlatego gwiazdy dysku oglądane z tego miejsca wyglądają na niebie jak cienka, blada poświata - pas Drogi Mlecznej.. Ma 16 naturalnych księżyców ( satality).. Ziemia mając tylko jednego - Księżyc pod tym względem stanowi wyjątek.. W Galaktyce znajdują się bardzo różne gwiazdy.Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce « Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2011, 00:36 » Opis w pierwszym poście jeszcze uzupełnię, bo wg mnie jest jeszcze nie dość jasny.Większość planet Układu Słonecznego posiada po kilka lub kilkanaście satelitów..

Każdy powinien mieć szerszy obraz tego jak działa wszechświat i nasze miejsce w nim.

Znajduje się w odległości ok. 100 AU.Dwie pozostałe planety - Uran i Neptun, oraz mniejsze ciała Układu Słonecznego (oprócz komet) nie były jeszcze wtedy znane i nie miały swojego miejsca w geocentrycznym systemie budowy świata Sfera gwiazd stałych [edytuj] Poza deferentem Saturna w geocentrycznej teorii budowy Wszechświata znajdowała się sfera gwiazd stałych .Najwyższa góra na Marsie, a za razem największa w Układzie Słonecznym - Olympus Mons - stożek wygasłego wulkanu, ma ponad 24 km wysokości i ok. 550 kilometrową średnicę podstawy.. Wykorzystując wybrany szablon oraz zgromadzone na lekcji materiały wykonaj prostą prezentację multimedialną o 8 planetach Układu Słonecznego w programie Prezi.Układ słoneczny nie stoi w miejscu, obraca się wokół centrum galaktyki.. Jeden pełny obieg trwa 240 mln lat.. Typ materiału: Materiał multimedialny Prędkość Słońca na tej orbicie wynosi ok. 270 km/s, co daje okres obiegu wokół centrum Galaktyki wynoszący ponad 200 mln lat.. Słońce i planety nie są jedynymi ciałami Układu Słonecznego.. Nasz Układ Słoneczny znajduje się nieco bliżej niż 30 000 lat świetlnych od centrum Galaktyki i leży prawie w płaszczyźnie równika (tylko 20 lat świetlnych powyżej tej płaszczyzny), w tzw. ramieniu Oriona.. Jednak na Księżycu nie zachodzą procesy, w których mogłaby być wytwarzana energia.Układ Słoneczny - układ planetarny w galaktyce Drogi Mlecznej, składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich: ośmiu planet, co najmniej 205 ich księżyców, pięciu planet karłowatych i miliardów (a być może nawet bilionów) małych ciał, do których zalicza się planetoidy, komety i meteoroidy, a także pył międzyplanetarny.filmik pokazujący naszą galaktykę i miejsce w którym znajduje się nasz układ słoneczny,bardzo ciekawie jest to zrobione bo w kilka minut możemy zobaczyć jak .PREZENTACJA MULTIMEDIALNA „UKŁAD SŁONECZNY" Galaktyka- (z gr.. Powstanie było możliwe dzięki zagęszczaniu obłoku pyłu - chmury gazowej złożonej z wodoru i helu oraz pyłu kosmicznego.układ słoneczny w galaktyce drogi mlecznej.. Księżyc jest drugim po Słońcu obiektem na niebie pod względem jasności.. Jednakże tak nie pozostało - nastąpił Wielki Wybuch, około 15 mld lat temu.. Znajduje się w odległości 778 milionów km.od słońca.. Oczywiście, podobnie jak pozostałe gwiazdy Galaktyki, Słońce i planety Układu Słonecznego obiegają centrum.Opisz budowe galaktyki i miejsce ukladu slonecznego w galaktyce na podstawie dostepnych źródeł informacjii.. w ksŁad ukŁadu sŁonecznego wchodzi sŁoŃce oraz rozmaite ciaŁa niebieskie, utrzymywane siŁĄ jego grawitacji..Komentarze

Brak komentarzy.